Sudocrem Expert na rany – jak stosować, czy działa?

Sudocrem Expert to znany preparat, który zyskał popularność w Polsce już wiele lat temu. Ma wiele zastosowań: używa się go między innymi na otarcia lub w celu przyśpieszenia gojenia ran dzięki zawartości tlenku cynku. Kiedy jeszcze Sudocrem Expert może się przydać  jak należy go stosować, by osiągnąć maksymalne korzyści?

Jak działa Sudocrem Expert?

Sudocrem to wyrób medyczny ​​stosowany bezpośrednio na skórę. Preparat ma postać gęstego kremu, który można nakładać nawet na wrażliwe obszary. Działa jak bariera ochronna przed drobnoustrojami, jednocześnie łagodząc stany zapalne i uśmierzając niewielki ból. W jego składzie znajdują się między innymi tlenek cynku oraz lanolina. Oba odgrywają ważną rolę w poprawie stanu podrażnionej czy uszkodzonej skóry.

Czy Sudocrem Expert można stosować na otwartą ranę?

W przypadku drobnych otarć Sudocrem jest doskonałym środkiem naprawczym, przy ranie otwartej można go stosować na obrzeżach ran, , natomiast nie powinno się bezpośrednio na ranę. Krem działa antybakteryjnie, dzięki czemu skaleczona skóra ma czas na zagojenie się w odpowiednich warunkach1.

Uszkodzeniu może ulec skóra lub błona śluzowa. Często na dnie nieczystej rany gromadzą się fibroblasty, kolagen, mukopolisacharydy i pączkujące naczynia, które tworzą masę tkankową zwaną ziarniną2. W takich przypadkach trzeba udać się do specjalisty. Warto wcześniej zabezpieczyć ranę jałowym opatrunkiem.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie działanie dotyczy tylko niewielkich i niegroźnych dla zdrowia ran – jeśli skaleczone miejsce nie przestaje krwawić lub jest ono na tyle duże, że doszło do uszkodzenia głębokich warstw skóry, to konieczne jest opatrzenie rany i zgłoszenie się po profesjonalną pomoc.

Odpowiednia aplikacja

Tak jak w przypadku wszystkich innych środków, które nakłada się na skórę, tak i w przypadku Sudocremu konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry – dzięki temu krem będzie miał szansę zadziałać. Najpierw należy oczyścić ranę, osuszyć ją, a następnie nałożyć niewielką ilość kremu na obrzeża rany.

Dlaczego Sudocrem wspomaga leczenie ran?

Sudocrem Expert działa jak bariera ochronna rany. Tlenek cynku, który znajduje się w jego składzie, został uznany za związek kluczowy dla wzrostu i rozwoju organizmu, metabolizmu kości, funkcji nerwowych, odpornościowych i gojenia się ran. Dodatkowo pomaga przyspieszyć proces powrotu do zdrowia po otarciach i odparzeniach.3

Otarcia

Sudocrem sprawdza się zarówno w przypadku widocznego przecięcia skóry, na obrzeżach ran, jak i przy otarciach. To bolesne, czerwone plamy na skórze, które nieleczone z czasem mogą zacząć się otwierać. Jest to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od stylu życia.

Chociaż krem nie zapobiegnie otarciom, z pewnością pomoże złagodzić stan zapalny. Zawarty w kremie tlenek cynku działa antyseptycznie [1], a lanolina ma właściwości pielęgnujące dla skóry. Udowodniono, że substancja ta zmniejsza utratę wody nawet o 300%, co czyni ją idealną dla szorstkiej, suchej i łuszczącej się skóry. Sama lanolina to wosk otrzymywany podczas oczyszczania owczej wełny. Stanowi mieszaninę estrów kwasów tłuszczowych ze sterolami. Doskonale wchłania się przez skórę i natłuszcza oraz zmiękcza naskórek [4]. Kremy zawierające lanolinę, takie jak Sudocrem Expert, sprawiają, że skóra jest miękka, gładka i nawilżona.

Źródła:

  1. Ze względu na zawartość tlenku cynku – Źródło: Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A., Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u
  1. Ze względu na zawartość tlenku cynku – Sadowska-Przytocka A., Czarnecka-Operacz M., Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia skóry u dzieci, Forum Pediatrii praktycznej 2017;15:49-50
  2. Leszczyński J., Rany: Podział i gojenie się ran. Leczenie ran. Odleżyny, https://chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/sites/chirurgia-transplantacyjna.wum.edu.pl/files/seminarium_rany_podzial_gojenie_i_leczenie_iii_r.pdf data dostępu:  21.03.2021
  3.  Hambridge M. , Cynk,  Journal of Nutrition, 2000:1344S-1349S
  4. Schroeder G. et.al., Kosmetyki – chemia dla ciała, Cursiva 2011

SUD-PL-00112-04-21

Udostępnij ten artykuł:

Zobacz również:

Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i leczenie

Otarcia między palcami u nóg – jak leczyć?

Otarcia między palcami u nóg – jak leczyć?

Pielęgnacja skóry u osoby leżącej – jak robić to prawidłowo?

Pielęgnacja skóry u osoby leżącej – jak robić to prawidłowo?

Odleżyny u starszej osoby – jak leczyć?

Odleżyny u starszej osoby – jak leczyć?

Czym jest pieluszkowe odparzenie skóry?

Czym jest pieluszkowe odparzenie skóry?

Rany i otarcia na piętach – jak wyleczyć?

Rany i otarcia na piętach – jak wyleczyć?

Uszkodzenia skóry po goleniu i depilacji

Uszkodzenia skóry po goleniu i depilacji